Japonsko si chce udržet postavení v elitní skupině
14.6.2009
(pur) – Na posledním světovém šampionátu před čtyřmi lety skončila japonská ženská reprezentace na pátém místě a vybojovala si účast v elitní skupině pro letošní MS v Praze. Průkopník lakrosu v Asii chce zůstat na nejvyšších příčkách i po turnaji, který začíná už za pár dní.
Historie japonského lakrosu začala v dubnu 1986, kdy skupina studentů univerzity Keio, kteří se zajímali o lakros, navštívila americké velvyslanectví. Seznámili se s japonskými a americkými podnikateli a společně začali pracovat na propagaci lakrosu. V červnu 1987 byla založena Japonská lakrosová asociace (JLA). O měsíc později se konal v Japonsku první lakrosový kemp a na konci roku už se v premiérovém duelu střetly týmy základny Yokota a univerzity Keio a celek z Yokoty vyhrál 12:2. Na jaře roku 1988 byla založena Japonská studentská liga a o rok později se konaly na stadionu Komazawa Mezinárodní lakrosové hry přátelství za účasti australské reprezentace. Ty se konají každoročně na různých místech v zemi. Navíc se Japonsko snaží o rozvoj lakrosu i v dalších asijských zemích, první vlaštovkou je účast Jižní Koreje na letošním MS v Praze.
Japonky startovaly na světovém šampionátu poprvé v roce 1993, kde skončily sedmé, těsně před Českou republikou. Stejné umístění si připsaly i na dalších dvou MS. Před čtyřmi lety v Annapolis už však Japonsko poskočilo na páté místo. Šest zápasů ze sedmi na turnaji vyhrálo, například také 12:1 nad českým týmem. Ve čtvrtfinále však Japonky podlehly 11:13 Kanadě a o medaile nehrály. Přesto si pátým místem vybojovaly účast v elitní skupině A pro osmé MS, které hostí Praha. Právě z posledního světového šampionátu z roku 2005 je v současné nominaci Japonska hned sedm hráček, včetně dvou velkých hvězd – Kana Uwaiová a Akiko Wadaová. Ty společně v Annapolis nasbíraly 67 kanadských bodů a obsadily druhou a třetí příčku v celkovém pořadí kanadského bodování celého turnaje. Předstihla je jen Jen Adamsová z Austrálie.
Teprve třicetiletý trenér japonského výběru Takeshi Sato byl v Annapolis jen asistentem, ovšem předloni na MS juniorek v kanadském Peterborough už si vyzkoušel roli hlavního trenéra a dovedl mladé Japonky na pátou příčku. Většina hráček v současném výběru Sata je přímo z domácích týmů z velkých měst jako je Tokio, Jokohama či Osaka. Tým už se spolu připravuje dva roky prostřednictvím strategického programu Fast and Speedy Japan Lacrosse. Nyní Japonky předvedou výsledky dlouhé cesty v Praze.
Pro světový šampionát patří tedy Japonsko do elitní skupiny A,
kde se postupně střetne s Austrálií, USA, Kanadou a Anglií.
Účast ve čtvrtfinále má však tento asijský celek stejně
jistou.
Nominace Japonska na MS v Praze:
Brankářky: Chiaki Nakashimaová, Maiko
Iwataová.
Obránkyně: Nao Watanabeová, Aina
Yamamotoová.
Středopolařky: Kana Uwaiová, Yoshimi Murakamiová,
Aya Sawadaová, Shiho Tokunagaová, Risa Matsuiová, Taeko Hanawaová,
Izuna Nagaeová, Yuki Kawachiová, Sachiko Nomuraová, Yoko
Shibataová, Miho Asaiová.
Útočnice: Akiko Wadaová, Rie Mitoová, Misa
Maejimaová.
Ženský lakros
- 16.4.2025 Do Prahy dorazí mistryně světa Ally Mastroianni
- 14.4.2025 V sobotu na Mrázovce se činily netradiční brankářky
- 8.4.2025 Trenérský tým si přivezl ze Skotska naději, hráčky zase velké zkušenosti
- 3.4.2025 Ženské reprezentace změří síly s ostrovními týmy ve Skotsku
- 27.3.2025 Ženské soutěže v sixes poznají mistryně
- 14.6.2009 Japonsko si chce udržet postavení v elitní skupině
- Soutěže
- Ženský lakros
- Týmy/Registrace
- Reprezentace
- Rozhodčí
- Fotogalerie
- Výkonný výbor a komise
- Ke stažení
- Kontakty