7.8.2016
(mi) – Tým Anglie porazil ve finále mistrovstvé Evropy v maďarském Gödollő Izrael těsně 7:6 a obhájil titul z Amsterdamu.
Angličané byli od začátku jasnými favority turnaje a své zápasy v základní skupině i ve čtvrtfinále a semifinále vyhráli naprosto jednoznačně. Proti nim nastoupil tým Izraele, který turnajem prošel podobně. Izraelci všichni do jednoho mají zkušenost s lakrosem na nejvyšší úrovni v USA, šest jich tam i trvale žije. Tento fakt samozřejmě nebyl publiku, v němž převažovali příznivci Anglie, neznámý, a tak se několikrát během zápasu ozvalo ironické skandování „USA, USA“. Izrael ale pracuje na rozvoji lakrosu velmi houževnatě a cílevědomě a velké zázemí a široká základna v americké diaspoře je jejich nespornou výhodou.
Finálový zápas byl každopádně vrcholem turnaje. Izraelci se ujali vedení, ale Angličané rychle vývoj otočili a pak celý zápas vedli, zatímco Izraelci dotahovali. Angličani si za konci třetí a začátku čtvrté periody vybudovali náskok 7:4. Izrealci v závěru zápasu mocně dotahovali, ale Angličani i díky vynikajícího výkonu brankáře Baxtera dokázali vedení uhlídat.
Anglie a Izrael jsou o třídu výše než ostatní evropské týmy. Širší evropská špička je ale velmi vyrovnaná. Bronz nakonec vybojovali Finové, kteří přehráli Wales jednoznačně 12:4. Pro oba týmy je jejich umístění velký úspěch. Finové získali medaili poprvé a Walesané se dlouho pohybovali kolem desátého místa. Dá se ale říct, že v chumlu týmů od třetích Finů po třinácté Švédy může porazit kdokoliv kohokoliv.
Příslušnost k této skupině letos jednoznačně potvrdili celkově šestí Švýcaři, devátí Lotyši a dvanáctí Norové. Všechny tyto týmy se od minulého mistrovství výrazně zlepšily. S lepším výsledkem určitě počítali vicemistři z roku 2012 Irové, kteří skončili jedenáctí, a bronzoví medailisté Švédové, kteří se propadli na třinácté místo.
Desáté místo českého týmu je v tomto kontextu solidním výsledkem. Češi měli velmi těžkou základní skupinu, ale výkony proti Německu (i přes prohru), Švédsku a Norsku, a nakonec i proti Lotyšsku své postavení v Evropě potvrdili. V rostoucí konkurenci to ale bude čím dál těžší.
Konečné pořadí
1.
Anglie
2. Izrael
3. Finsko
4. Wales
5. Německo
6. Švýcarsko
7. Nizozemsko
8. Skotsko
9. Lotyšsko
10. Česko
11. Irsko
12. Norsko
13. Švédsko
14. Polsko
15. Belgie
16. Rusko
17. Maďarsko
18. Španělsko
19. Rakousko
20. Dánsko
21. Itálie
22. Slovensko
23. Francie
24. Slovinsko
Kompletní výsledky všech zápasů najdete zde. Fotogalerie ze závěrečného dne je zde, kompletní fotogalerie pak zde.
Chcete hrát soutěž sixes alternativně k NBLL, tedy systémem podzim/jaro, nebo s vyvrcholením současně s NBLL (jaro/podzim)??
Celkem hlasů 23