Lacrosse > Mužský lakros > O Prague sports s Pavlem Sedlákem

O Prague sports s Pavlem Sedlákem

Rozhovor s Pavlem Sedlákem, prezidentem ČSML, o nově vzniklé firmě Prague Sports

(jaw) - Letos v únoru byl na valné hromadě ČSML zvolen nový výkonný výbor, do jehož čela byl jmenován Pavel Sedlák, jeden ze zakládajících členů mužského lakrosu v České republice. Jako hráč byl aktivní jen v začátcích, tj. koncem 80. let, jako člověk pomáhající rozvoji lakrosu se však kolem tohoto sportu pohybuje již léta a nyní na pozici nejpovolanější – prezidenta svazu. Současně byla začátkem roku založena první soukromá společnost – Prague sports, s.r.o., jejímž hlavním cílem je pomáhat rozvoji lakrosu, a to jak ženského, tak mužského. Pavla Sedláka jsem se zeptala na jeho názor na tuto aktivitu, ale hlavně na jeho plány a mínění týkající se budoucnosti mužského lakrosu.

Box nebo field? Co je tobě osobně bližší?
Určitě box, pohybuji se hlavně kolem Radotína a tam se hraje zejména box lakros. Letos dokonce Radotín vůbec field hrát nebude, čímž ve fieldové lize zbydou jen 4 týmy. V porovnání s boxovou ligou, kde v mužské kategorii je letos 12 týmů, je to velký kvalitativní rozdíl. V evropském kontextu však považuji field za nutnost. Vždyť box se nikde jinde v Evropě v podstatě nehraje.

Proslýchá se, že jsou tendence rozdělit mužský svaz na boxový a fieldový, proč? A jaký je tvůj názor na takový krok?
V podstatě se jedná o spor mezi organizátory boxové a fieldové ligy, kdy nejsou schopni se domluvit na termínech a dalších detailech, tak aby mohli hrát hráči účastnící se obou soutěží, což je většina. Rozdělení na dva svazy tyto problémy nevyřeší, naopak je dle mého může ještě prohloubit, proto pokládám takový krok za nerozumný. Je třeba, aby se vedení obou lig snažila domluvit na dohodě přístupné oběma stranám.

Kam se budeš snažit mužský lakros směrovat v budoucnu? Jaká bude role výkonného výboru?
Výkonný výbor chápu v první řadě jako nástroj pro podporu týmům, nikoliv rozhodovací těleso. Budu se snažit, aby výkonný výbor byl skutečně funkční. Jsem přesvědčen, že základním předpokladem pro úspěšnost, rozvoj lakrosu je ekonomická samostatnost jednotlivých klubů. Peníze přitáhnou více hráčů, celkově se lakros stane divácky zajímavější, což zpětně zlepší pozici pro shánění sponzorů. Proto považuji za základní úkol výkonného výboru pomáhat týmům zajistit finanční zdroje.

Jak vnímáš založení soukromého subjektu, který se chce angažovat v lakrosu?  Vidíš příležitosti pro spolupráci mezi ČSML a Prague sports?
Podle mě je to z ekonomického hlediska předčasné. V tuto chvíli lakros v České republice není sportem, který by uživil soukromou firmu. Na druhou stranu tuto iniciativu vítám. Jsem rád, že se objevili lidé, kteří chtějí pro lakros něco dělat a je v pořádku, že za to chtějí být zaplaceni. Octli jsme se v situaci, kdy hodně lidí kritizuje, ale jen hrstka z nich je ochotná něco dělat. S Prague sports jsme domluveni na pořádání mužského Prague Cupu. Další příležitost vidím v organizaci fieldové ligy. Prostor pro případnou spolupráci bude zajisté i příští rok v souvislosti s Mistrovstvím světa v box lakrosu v Praze.

O Prague sports jsem si povídala také s Petrem Tahalem, jedním ze zakladatelů:

S jakým záměrem jste založili Prague sports a kdo za touto společností stojí?
Před rokem touhle dobou jsme vstupovali do závěru příprav na ženské Mistrovství světa. Všechno probíhalo v dost hektické atmosféře, ale celý turnaj se nakonec povedlo uspořádat na velmi slušné úrovni s prakticky amatérskými prostředky. Po skončení mistrovství mi přišlo škoda ten organizátorský spolek prostě rozpustit a příště začínat zase od nuly. Říkal jsem si, že by bylo škoda přijít o dobře zajetý tým.

A pak se objevila myšlenka založit firmu, která by tyhle všechny lidi soustředila. Dlouho jsem neváhal, a přidal se. V tom okamžiku už byli „na palubě“ Bára (Klimoszková), Jana (Wolfová) a Bohdan (Fuka), které jsem doplnil do zakládající čtyřky. Příležitostnou spoluprácí přislíbili i další z lakrosových kruhů. Těším se na to, že dokážeme udržet pohromadě stabilní tým lidí, kterým na lakrosu záleží, a kteří pro něj budou ochotni odvádět dobrou práci. Cílem je prostě, aby lakrosácí dělalí službu lakrosákům.

Jak konkrétně se chcete angažovat v mužském lakrosu?
Mužský lakros má oproti ženskému tu nevýhodu, že se před mnoha lety rozvětvil do dvou druhů, na box lakros a field lakros. Zatímco box lakros je u nás populárnější a dobře zavedený, ve světě se hraje převážně field lakros. Věřím, že dobrý hráč potřebuje získat něco z obou druhů, a právě to bychom rádí našim hráčům umožnili. Chceme pomoci při rozvoji field lakrosové ligy, která je v posledních letech ve stínu box lakrosu. Dalším logickým krokem je snaha o udržení dobrého jména mužského Prague Cupu a lákání kvalitních týmů na turnaj v budoucnosti. Mým osobním cílem je zavedeníjednotného výsledkového systému pro naše lakrosové soutěže. Budeme se snažit  pokračovat v rozvoji systému použitého pro ženské MS, který se ostatně v jednodušší variantě už dnes používá pro Národní box lakrosovou ligu a vylepšená verze se bude testovat na letošním Memoriálu Aleše Hřebeského. Nápadů je samozřejmě víc, jen času je bohužel omezeně.

Otázky kladla Jana Wolfová

 

 

www.czlakros.cz

Právě se hraje

 

Anketa

Chcete hrát soutěž sixes (NLSM) i na jaře souběžně s NBLL?
Celkem hlasů 189