8.5.2024
V nové rubrice se budeme ohlížet do minulosti na různé významné události z historie lakrosu. Začínáme výročím dvaceti let od založení České lakrosové unie (ČLU). Do té doby byly jednotlivé sekce oddělené. V květnu si ale připomínáme ještě další výročí. Na Hvězdě se 9. května 1986 sehrál první boxlakrosový zápas na českém území a minulý týden oslavil 80. narozeniny zakladatel lakrosu u nás Ivan Makásek.
Už od roku 1990 existovaly Český svaz mužského lakrosu, ale také interkrosu a Český lakros. O deset let později se přidal Český ženský lakros. Ovšem jednotná unie vznikla až 12. května 2004, tedy před dvaceti lety. Hlavním důvodem pro založení ČLU bylo, že při účasti českých reprezentací na šampionátech vydávali velké investice lidé přímo z lakrosu a nezřídka šlo o prodělečné akce. Proto bylo nutné pokusit se čerpat peníze od státu. Finance pro sport tehdy rozděloval Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), dnešní Česká unie sportu (ČUS).
Tehdejší peripetie popisuje prezident ČLU Roman Pokorný. „Snažili jsme se dostat do ČSTV, byl jsem několikrát v Nymburku na jejich valných hromadách, ale říkali mi, že máme různé svazy a nemají tak záruku, že by nežádal o finance i nějaký další.“ A tak vznikla Česká lakrosová unie, kdy byly všechny do té doby oddělené svazy konečně spolu pod jednou střechou.
„Stejně ale trvalo ještě několik let, než dostal lakros z ČSTV první peníze. Konečně jsme ale byli zařazeni do veřejného financování,“ pokračuje Pokorný. Po krachu Sazky, jejíž byl ČSTV největším akcionářem, se změnila struktura financování a lakros opět spadl na minimum. Pod ČUS a Národní sportovní agenturou, která je nyní důležitým orgánem pro dotace od státu, ovšem opět dobýval vyšší pozice.
„Lakros v Česku se za těch dvacet let velmi posunul. Je to plnohodnotný sport a tím, že jsme pak mohli konečně dávat obstojné peníze do mezinárodní účasti našich reprezentací, má dobré postavení i ve světě. Holky jsou sedmé na světě, zahrály si i na Světových hrách, kluci jsou také sedmí – v boxlakrosu. Kvalita se stále posunuje, v Evropě patříme do špičky a ve světě kousek za ní,“ hodnotí uplynulé dvě dekády Pokorný.
Start boxlakrosu na
Hvězdě
Připomeňme si další květnovou událost, které
se Pokorný zúčastnil ještě jako aktivní hráč. Byť nejde letos o
kulaté výročí, příběh to je velmi průlomový. Tak alespoň
v kostce. Na hokejovém stadionu Hvězda v pražských Vokovicích
se 9. května 1986 sešli nadšenci z řad českého lakrosu, kteří si
chtěli zkusit pro ně novou disciplínu - boxlakros. „To utkání
pro nás znamenalo hodně. V té době jsme všichni hráli na Letné
český lakros a už tehdy bylo jasné, že tohle je revoluce v
lakrosu,” vzpomíná jeden z účastníků památného zápasu Pavel
Semerák. Fotografie, které dodali spolu s Petrem Tahalem, vidíte u
článku.
Na výsledek už si Semerák nevzpomene, ale skóre nebylo důležité. Lakrosoví nadšenci hráli na hokejové branky a v hokejové výstroji. Jedinou plastovou lakrosku měl tehdy Martin Vávra, ostatní si doma vyráběli hole z laminátu či duralových trubek. Kontaktní boxlakros zapříčinil to, že většina z nich v utkání popraskala. O několik měsíců později se hrálo v Plzni první boxlakrosové utkání na klubové úrovni. V říjnu nastoupily v areálu Škodovky týmy TJ Rozvoj Plzeň a LC Menhirs Praha, zápas vyhráli hosté 9:6.
Jubileum zakladatele
V pátek 3. května oslavil 80. narozeniny český přírodovědec,
ochránce přírody, novinář, spisovatel, woodcrafter a skaut Ivan
Makásek. Ten je známý také pod přezdívkami Malý Medvěd a Hiawatha.
Založil a vedl skautský oddíl Neskenon a právě čtyři jeho klany
uspořádaly v létě roku 1967 na táboře první turnaj
v lakrosu. Hrálo se s dřevěnými holemi a Makásek je tak
považován za zakladatele lakrosu na českém území.
I když sám přiznává, že se v Československu hrál lakros poprvé už v roce 1936 v Nízkých Tatrách a později během druhé světové války v Čechách u Živohoště. Zásluhou Hiawathy se ale dostal mezi skauty a rozšířil se specifický český lakros. V roce 2011 na mistrovství světa v boxlakrosu v Praze dostal Makásek od zástupců Haudenosaunee dřevěnou lakrosku jako zakladatel tohoto sportu u nás. Napsal celou řadu knih a na konci minulé století i tu s názvem Lakros, sport českých skautů a trampů o vzniku, historii a rozvoji lakrosu u nás.
Text: Pavel Urban
Foto: ČLU, archiv TJ Malešice, Wikipedia