5.6.2024
Červnové události z minulosti lakrosu v Česku, respektive Československu jsou tentokrát takové, že si je lze aktivně připomenout. Pražský tým LC Menhirs nachystal na tento víkend při příležitosti připomenutí čtyř dekád od založení výroční turnaj. Tradiční mezinárodní fieldový turnaj Prague Cup prověří na konci měsíce formu několika reprezentací žen před nadcházejícím ME.
U zrodu týmu LC Menhirs, který se věnoval českému lakrosu, stál Pavel Semerák. Ten v onom roce 1984 hrál za Medvědy, pak se ale se čtyřmi spolužáky ze stavební průmyslovky rozhodl založit vlastní tým. Hned další rok začali Menhirs hrát druhou ligu a po celé kompletní sezoně postoupili do první. „Tehdy se v Československu hrál pouze český lakros a o nějakém jiném, tedy obouručním, jsme neměli ani potuchy. Nás to hodně bavilo, a tak jsme trénovali a objížděli všechny turnaje, které tehdy byly,“ vzpomíná Pavel Semerák.
Když se do našich končin dostal obouruční lakros, byl s kolegy z Menhirs u toho, když se konal první boxlakrosový zápas. Více jsme o něm psali v této rubrice v květnu: https://www.lacrosse.cz/historicke-okenko1. „Pak se náš tým zapsal do historie boxlakrosu svým prvním utkáním mezi dvěma týmy, které se odehrálo 11. října 1986 v Plzni. Tehdy jsme slavně zvítězili nad TJ Rozvoj Plzeň 9:6,“ líčí Semerák. Na přelomu 80. a 90. let vyhrávali Menhirs všechny možné turnaje v českém lakrosu a většina hráčů se zaměřila více na obouruční. „Ze zakládajících členů ale ještě pořád hraje Filip Štědrý, to je takový náš lakrosový Jaromír Jágr,“ dodává Semerák.
Právě Filip Štědrý stojí za akcí, která se uskuteční 8. a 9. června v Srbsku na Berounsku. „Když jsme se před pěti lety sešli k 35. výročí založení LC Menhirs na Letné v hospodě, říkali jsme si, že na čyřicítku to asi bude chtít něco trochu víc. A výroční turnaj se samozřejmě nabízel,“ láká Štědrý. Akce se uskuteční na místním fotbalovém hřišti. A některé týmy se budou dávat z přihlášených hráčů dohromady až právě v Srbsku. Hrát se bude turnaj v českém lakrosu. „Těšíme se na všechny, kdo dorazí, bude to příležitost se potkat i s veterány, kteří v lakrosu v minulosti působili. K dispozici budou naše staré kroniky s bohatou fotografickou dokumentací, které dobře mapují situaci v českém lakrosu koncem osmdesátých a v devadesátých letech,“ dodává Štědrý.
Historie Prague Cupu se začala psát v roce 1998, kdy se konal první ročník na hřišti Čechie Smíchov. Už tehdy u toho byla Barbara Bažantová, která je v pořadatelském týmu dodnes. „Prague Cup vznikl vlastně společně s mistrovstvím Evropy 1998, které se konalo v Praze. Bylo u toho víc lidí, ale společným pojítkem i do dalších ročníků byla určitě Veronika Brychcínová-Petrusová. Já jsem tenkrát jen pomáhala, měla jsem zraněné koleno, ale hrozně mě to mezinárodní prostředí nadchlo, tak se mi tak trochu staly ty prázdniny osudnými,“ svěřuje se Bažantová.
Začaly přibývat týmy ze zahraničí, nejen ze severní Ameriky, ale třeba i z Asie. Turnaj se později hrál několik let v areálu Slavie Praha, později třeba v Braníku nebo na Aritmě. Tamní prostředí si oblíbila i Bažantová. „V mých očích byla skvělá, nicméně, jak už to tak bývá, všude v Praze má přednost fotbal, a tak i z Aritmy jsme museli odejít. Dalším důvodem stěhování je hodně chatrné zázemí na většině fotbalových hřišť, která jsou pro nás dostupná,“ uvědomuje si zkušená hráčka, trenérka i funkcionářka.
Jelikož mnoho týmů a lakrosových hráčů, ale třeba i rozhodčích si Prahu oblíbilo, mnozí se vracejí. Prestiži turnaje pomohlo i to, že české týmy jsou konkurenceschopné. Letos se bude hrát od 28. do 30. června už 25. ročník akce. Konkrétně na Pražačce, kde se loni konalo juniorské mistrovství Evropy. „Přivítáme čtyři zahraniční reprezentace. Z Walesu U20 a dále seniorské z Německa, Nizozemska a Lotyšska. Ty přijedou změřit síly s českými celky před nadcházejícím ME v Portugalsku. Mužská část turnaje byla letos kvůli našlapanému boxlakrosovému programu zrušena,“ dodává Bažantová.
Text: Pavel Urban
Foto: archiv TJ Malešice, LC Menhirs a Prague Cupu, Petr Tahal
Chcete hrát soutěž sixes alternativně k NBLL, tedy systémem podzim/jaro, nebo s vyvrcholením současně s NBLL (jaro/podzim)??
Celkem hlasů 23