28.10.2024
V říjnovém vydání už tradiční rubriky se budeme věnovat lakrosu na olympijských hrách. V roce 1908 v Londýně přišly totiž některé sporty na řadu právě až v říjnu. Ve stejném měsíci začala před třemi lety u nás oficiální Czech Sixes League, která už cílila předběžně k OH 2028 v Los Angeles. Tento sen se loni pro lakros proměnil ve skutečnost. Ano, také v říjnu.
Čtvrté novodobé olympijské hry byly v Londýně zahájeny na konci dubna 1908. Hlavní dění se odehrávalo během července na White City Stadium. Ovšem až v říjnu došlo na některé týmové sporty, tehdy prezentované jako podzimní. Mezi nimi byl na zmíněném stadionu i lakros. Tehdy ale nešlo o žádný turnaj. Hrál se jediný zápas, konkrétně 24. října. Kanada se střetla s domácí Velkou Británií. Jižní Afrika totiž mezitím z akce odstoupila.
Hrálo se před finále turnaje ve fotbale a lidé byli na lakros zvědaví. Kanadský výběr byl složen z devíti týmů z celé země, podobně tomu bylo u britského celku. A ukázal se i sportovní duch. Když Kanaďan Angus Dillon zlomil lakrosku, neměl po ruce hned další a tehdy se ještě nestřídalo. A tak Britové reagovali, že jeden hráč také šel ze hry, dokud se Dillon nevrátil.
Kanada vedla po první čtvrtině 5:1, ovšem Britové se nevzdávali. Dlouho dotahovali a na začátku čtvrté části se jim podařilo srovnat na 9:9. Pak ale Kanada skórovala pětkrát v řadě a nakonec zápas vyhrála 14:10. Pro kanadský tým šlo o obhajobu zlata. Pak už ale lakros z programu OH vypadl, i proto, že měl v Londýně jen dva účastníky. Na Hrách už byl pak jen třikrát jako ukázkový sport, a to v letech 1928, 1932 a 1948 – paradoxně opět v Londýně.
Osmičky jsou ale pro lakros vskutku symbolické. Nová disciplína sixes, vytvořena právě kvůli možné účasti na OH, vznikla v roce 2018. A cíl vyšel, vždyť v roce 2028 bude lakros součástí olympiády v Los Angeles. Konkrétně tedy od londýnské účasti, o které píšeme výše, uběhne 120 let.
Mezitím už se šestkový lakros zabydluje na hřištích po celém světě. V Česku se začalo se sixes už v roce 2019. „Když jsme chtěli před pěti lety soutěž v sixes rozjet, nebyla ještě definována ani pravidla. Chtěli jsme, aby holky měly větší herní vytíženost. Rozhodně mě tehdy nenapadlo, že se šestkový lakros dostane tak rychle na olympijské hry,“ vzpomíná na začátky trenér české ženské reprezentace Adam Ondráček.
Byl to pak právě říjen, kdy o dva roky později odstartovala Czech Sixes League, které se zúčastnili muži i ženy. Hráči i hráčky byli draftováni. „Tím pádem jsou celky vyrovnané. Je to skvělá příležitost zahrát si kvalitní zápasy,“ řekla tehdy na tiskové konferenci k novince spoluzakladatelka nové soutěže Barbara Bažantová. A byl to znovu říjen, kdy se letos odehrály první zápasy v obou kategoriích v rámci Czech Sixes Elite, kdy se ženy u nás poprvé představily v přímém televizním přenosu.
Text: Pavel Urban
Foto: Kateřina Hrubá, olympic.ca, Wikipedia
Chcete hrát soutěž sixes alternativně k NBLL, tedy systémem podzim/jaro, nebo s vyvrcholením současně s NBLL (jaro/podzim)??
Celkem hlasů 40