Lacrosse > Ženský lakros > Těsná porážka s Německem znamená zítřejší boj o všechno proti Itálii

Těsná porážka s Německem znamená zítřejší boj o všechno proti Itálii

18.7.2024

Ve čtvrtečním utkání na mistrovství Evropy v Portugalsku si mohly české reprezentantky zajistit postup na MS 2026. V poločase duelu s Německem vedly Češky 4:1, po kolapsu ve třetí čtvrtině ale nakonec náš západní soused vyhrál 6:5. Zachránit možnost projít na světový šampionát v Japonsku lze v utkání o sedmé místo.

Přestože Češky rychle prohrávaly, celkem brzy dvěma góly skóre otočily po trefách Michaely Srchové a Anny Lottmann. Na obě nahrávala Isabella Keyes.

V úvodu druhého dějství měly převahu Němky, ale buď zakročila brankářka Kateřina Nájemníková, nebo ji zachránilo břevno. Česká defenziva přečkala i oslabení a pak jejich kolegyně udeřily na druhé straně, konkrétně Markéta Malinovská a brzy po ní i Tereza Bartušková. O poločase tak hráčky v bílém vedly 4:1.

Němky se vrátily do hry skvělou třetí čtvrtinou, kterou ovládly poměrem 5:0. Nabídnutá přesilovka pro Česko v závěru periody se proměnila ve vyrovnání stavu hráček, ne skóre.

Na začátku poslední části hrály Češky dokonce dvojnásobnou přesilovku, ale gól v ní nedaly. V závěru trefila Keyes břevno, Lottmann ještě vykřesala naději gólem na 5:6, ta ale zhasla při závěrečném hvizdu, kdy český tým už nestihl zakončit.

„Zápas jsme poměrně dobře rozehráli, když jsme vstupovali do poločasové přestávky s vedením 4:1. Ve třetí čtvrtině jsme ale dostali pár rychlých gólů, které nás trochu paralyzovaly. Od té doby jsme hráli spíš obranný lakros. Dost jsme se stáhli, což byl základní problém,“ zhodnotila utkání asistentka trenéra Kateřina Dvořáková.

Němky se kvalifikovaly na mistrovství světa a zahrají si v sobotu o páté místo proti Irsku. Češky čeká už zítra od 17.00 SELČ bitva o všechno proti Itálii. Aby prošly na MS, musí zvítězit, do Japonska se za dva roky podívá jen sedm nejlepších týmů z Evropy.

V semifinálových duelech dnes zvítězila Anglie nad Skotskem 11:5 a Izrael nad Walesem 14:4. Ostrovní celky Skotsko a Wales si zahrají o bronz a zopakují si tak duel ze skupiny, který vyhrálo Skotsko 11:7. Ve finále nastoupí v sobotu v 17.30 SELČ Anglie a Izrael. Jde o reprízu souboje o zlato z posledního ME, před pěti lety vyhrála Anglie 10:7.

Text: redakce