Lacrosse > Skvělý obrat proti Japonsku poslal Čechy do boje o páté místo

Skvělý obrat proti Japonsku poslal Čechy do boje o páté místo

27.9.2024

AKTUALIZOVÁNO: Překvapivě náročným soupeřem bylo na mistrovství světa v boxlakrosu v Utice pro českou reprezentaci Japonsko. Nováček turnaje dlouho vedl, Čechům se ale v poslední čtvrtině povedlo skóre otočit, vyhrát 10:8 a protlačit se do utkání o páté místo proti Izraeli. Už teď je jisté, že půjde o vylepšení umístění z posledních dvou MS.

Dobře připravení a houževnatí Japonci dělali českému celku výrazné problémy. Dokonce v zápase asijský tým rychle vedl, pak se povedlo Čechům hrajícím v bílém dvakrát skórovat v oslabení a jít do vedení. Paradoxně to bylo na velmi dlouho naposledy. První čtvrtina skončila nerozhodně 2:2 a také po druhé periodě byl stav remízový, konkrétně 5:5. Čechům k tomu pomohly i dvě přesilovkové trefy.

Trenér Petr Poupě musel pro druhou polovinu utkání vymyslet na dobře napadající a důrazné Japonce něco nového. Do branky poslal realizační tým místo Josefa Slavíka Viktora Bláhu. Gólů v utkání zrovna moc nepadalo, poměrně často dokonce obrany byly tak účinné, že týmy promarnily třicetisekundový limit na střelu, jindy zase vynikali právě gólmani nebo jim pomohla branková konstrukce.

Ale i v dalším průběhu utkání Češi dotahovali. Japonci ve třetí části znovu dvakrát vedli. Zvrat si ale český tým nachystal až na poslední čtvrtinu. V ní třemi góly otočil na 9:7, soupeř se ještě jednou vrátil na dostřel. Klíčovou branku dal ale 82 sekund před koncem Štěpán Friedl po přihrávce Tomáše Knotka, který byl u poloviny gólů svého týmu. Češi už pak náskok ubránili i díky brilantnímu zákroku Bláhy a vyhráli 10:8.

Zítra český tým vyzve ve 23.30 SELČ v bitvě o páté místo Izrael, který vyhrál 15:8 nad Irskem.

Ve finále se v neděli utkají Kanada a domácí výběr USA. Spojené státy si zahrají o zlato vůbec poprvé,.když v semifinále po obratu udolaly Haudenosaunee 12:11. Stejné obsazení bude mít i finále ženského turnaje.

Text: Pavel Urban

Chcete hrát soutěž sixes (NLSM) i na jaře souběžně s NBLL?