11.11.2014
(dž) – O víkendu se ve francouzském Lille konal šestý ročník již tradičního turnaje Boxmania. Počtvrté v řadě se ho zúčastnil i zástupce českého lakrosu, tým LC Pardubice.
Tak jako v předchozích ročnících se i tentokrát podařilo třetímu týmu letošní NBLL potvrdit evropskou dominanci českého boxlakrosu.
Turnaj se stává velice zajímavým zpestřením podzimní části sezóny a každým rokem láká i další a stále kvalitnější evropské týmy. Před čtyřmi lety byli zjevením v očích místních Češi. Loni se k nim přidali Irové s Angličany a letos nově Švýcaři a švédsko-dánský tým.
Zatímco Irové letos neměli tým dosahující kvalit loňského a citelná byla hlavně neúčast jejich vůdce Seana Gibsona, který kvůli zranění zůstal pouze na lavičce, z Angličanů, kteří se navíc posílili o služby výborných Rakušanů Balasche, K. Hauera a brankaře Kunerta, musel mít každý ze soupeřů strach. Výbornými výkony se prezentovali Švýcaři i seveřané. Ale i na ostatních, zástupcích Francie, Belgie a Německa, je každým rokem znát výkonnostní posun.
LC Pardubice v zahajovacím utkání narazil na Braine Lions (Belgie) a zvítězil 7:0.
Následující utkání bylo bojem o první místo skupiny „B“, a protože DreadLax (Anglie) se nakonec rozešli s Emerald Islanders (Irsko) smírně 5:5, situace byla otevřená až do posledního zápasu základních skupin.
Pardubice v druhém zápasu bez problémů porazily MarBroRo (Německo) 12:2 a do třetího nastupovaly proti týmu C.R.E.A.M. (Švýcarsko) s mírnou nervozitou, protože Švýcaři, kde jsme podle národních přileb identifikovali většinu „fieldových“ reprezentantů, se v předešlých zápasech prezentovali slušnou hrou a výbornou technikou. Průběh utkání, kdy soupeř před poločasem dokázal snížit na rozdíl jediné branky, také kvalitu nováčka potvrdil. Nicméně hned po změně stran favorit rozhodl a nenechal vítězstvím 8:2 nikoho na pochybách o tom, kdo půjde do vyřazovacích bojů ze skupiny „A“ z prvního místa.
Ve svém posledním utkání proti silovým domácím Eurolaxco pak šlo hlavně o to, vyhnout se případným zraněním před zápasy, které rozhodnou o celkovém úspěchu. Výsledkem bylo vítězství 7:0.
Druhé místo ve skupině a tím i postup mezi nejlepší čtveřici turnaje si pak na úkor domácích zaslouženě zajistili Švýcaři. Třetí skončilo Eurolaxco, čtvrtí MarBroRo a poslední Braine Lions.
Ve druhé skupině, kde favorizovaní Irové s Angličany „pouze“ remizovali, se otevřela šance pro severské hráče, a ti o ni v přímém souboji s Iry úporně bojovali. Severské mužstvo bylo dokonce zkraje zápasu dominantnější, a přestože o branku prohrávalo, působilo herně velice zkušeně. V polovině první periody však velice tvrdě fauloval dánský hráč Bechter výborného, nám dobře známého, Ira Dorana a lakros šel na dlouhé minuty stranou. Doran putoval do nemocnice (naštěstí se druhý den již jako divák v hale objevil) a Bechter pod sprchu a do dalšího průběhu turnaje již ani on nezasáhl. Po dlouhé přestávce našli větší chuť k vítězství loňští finalisté z Irska a odsoudili švédsko-dánský tým ke třetímu místu. Čtvrté skončily Drážďany (Německo) a poslední domácí Spartiates. DreadLax měli větší chuť se vyhnout v semifinále Pardubicím, a tak své další soupeře válcovali a vybojovali si vítězství ve skupině. Zdecimovaní Irové na střelecké dostihy nedokázali odpovědět a skončili druzí.
V utkání o deváté místo jednoznačně zvítězili MarBroRo nad Lille. Sedmí skončili po dramatickém penaltovém rozstřelu Belgičané nad Drážďany a v utkání o páté místo vyhrál severský tým North nad Eurolaxco.
V prvním semifinále, které bylo opakování loňského finále, šly Pardubice jednoznačně za svým cílem a nedaly soupeři šanci: 10:1.
Ve druhém semifinále se naopak DreadLax velmi nadřeli na postup proti stále se zlepšujícím Švýcarům.
Ti se pak oklepali a proti oslabeným Irům nakonec brankou v poslední minutě vybojovali celkové třetí místo.
Ve finálovém utkání pak Angličané stačili Pardubicím odpovědět vyrovnáním na první dvě branky, ale těsně před poločasem se povedlo Čechům odskočit opět, a na to již soupeř zareagovat nedokázal. Konečné skóre 7:3.
Jednalo se o suverénní vítězství českého týmu, ale ve srovnání s úrovní při první účasti došlo u soupeřů k neuvěřitelnému hernímu posunu.
Individuální ocenění získal Chris Kunert z DreadLax a MVP turnaje si letos, po tříleté nadvládě Honzy Skokana, zasloužil Vojtěch Oulehla.
Statistiky: http://stats.pointbench.com/bml/2014/
Daniel Žák