Lacrosse > SOUHRN A POZVÁNKA: V Brně se radovaly tři mistrovské týmy, další přibude v sobotu v NBLL

17.6.2024

Uplynulému víkendu vévodila akce Tewaaraton v Brně, kde se hrály všechny druhy lakrosu, jak ukázkově, tak v mnoha disciplínách i soutěžní zápasy. Českým fieldlakrosovým šampionem mezi muži je Jižní Město, druhou ligu žen vyhrály Shining Stars Forever a Czech Sixes League tým Scarlets. Tento týden skončí také Národní boxlakrosová liga (NBLL), o mistrovi se rozhodne v Radotíně.

V Brně, v blízkosti legendárního stadionu Za Lužánkami, se hrálo na dvou hřištích. K vidění byl český lakros, interkros, mužský fieldlakros (i jeho zmenšená verze), ženský lakros, sixes, ale také boxlakros v hale na Úvoze. V posledně jmenované disciplíně šlo o dva zápasy Druhé boxlakrosové ligy, která bude pokračovat opět v září. Stejně tak Slovenská lakrosová liga ve fieldu, která má mezinárodní účast. V Brně si tak zahrály týmy ze Slovenska, Rakouska či Maďarska.

Fieldlakros měl ale ještě jeden důležitý zápis. V rámci Tewaaratonu se bojovalo o českého mistra v této disciplíně. Dva zápasy (první už v pátek) odehrály celky domácích Ravens a Jižního Města. Pražský tým vyhrál 10:9 a odvetu 9:7 a tím se mohl radovat z mistrovského titulu a také účasti na zářijovém Ken Galluccio Cupu – Evropském poháru mistrů v Barceloně.

Ve Druhé lize ženského lakrosu zvítězil zkušený tým Shining Stars Forever nad domácími Ravens, za které nastoupily i úplně nové hráčky, 14:5. Právě Shining Stars pak převzaly ocenění za vítěze této soutěže. Mezi ženami se pak hrály ještě zápasy v rámci Czech Sixes League. Ve finále na sebe narazil vítěz dlouhodobé části, tedy tým Dolphins, a výběr Scarlets, který posilnily i hráčky, které se vrátily ze studií v USA. Právě Scarlets vyhrály 23:16 a celou soutěž ovládly. Pěti góly k vítězství přispěla kapitánka Markéta Malinovská. „Zápas byl vcelku vyrovnaný, náš tým si vedl velmi dobře, měly jsme spoustu krásných akcí a také nás podržela brankářka. Jsme rády, že jsme vyhrály,“ hodnotila finále Malinovská, která před týdnem vyhrála s LCC Girls i Národní ligu ženského lakrosu.

Pořadatelům nakonec nevyšel plán hrát lakros 24 hodin v kuse. Bouřky a vydatné deště zasáhly i jihomoravskou metropoli, a tak byl program po půlnoci ukončen. I přes různé komplikace byli organizátoři Tewaaratonu spokojeno. „Víme, že musíme příště udělat některé věci jinak, aby byl požitek větší, ale za nás byla akce skvělá. Zejména pro lidi s lakrosovým srdcem a pro fanoušky. Češi jsou raritou, co se týče počtu druhů lakrosu a nám se podařilo je všechny dostat v jeden den na jedno místo a komunity tak vzájemně propojovat,“ uvedl za pořadatele Jakub Kološ. Přestože nevyšel původní čtyřiadvacetihodinový plán, Kološ poznamenal, že v součtu se na třech různých hřištích 24 hodin skutečně hrálo. „Věříme, že Tewaaraton u nás nebyl naposledy,“ dodal.

Tento týden vyvrcholí Národní boxlakrosová liga. Pro pořádek je potřeba zaznamenat ještě poslední zápas základní části, který se hrál minulé úterý, ale v tabulce už nic neřešil. Zbraslav prohrála s Wolves 8:14. Právě Vlci nastoupí v pátek v Radotíně k prvnímu semifinále od 17 hodin proti Jižnímu Městu, půjde tedy o souboj druhého se třetím po základní části. Od 19.30 pak nastoupí její vítěz a obhájce titulu LC Custodes s letošním nováčkem z Polska Panthers Wroclaw. V sobotu se pak hrají zhruba ve stejných časech zápasy o 3. místo a finále, to však začne až v 19.45.

NBLL ale není jediná soutěž, která se tento týden dohrává. Dívčí týmy ze Smíchova a Radotína poměří ve středu na Mrázovce síly v Juniorské lize ženského lakrosu v kategoriích U13 a U15. Všechny výsledky a statistiky můžete už tradičně sledovat na https://www.pointbench.com.

O víkendu se bude hrát také mistrovství republiky v českém lakrosu. Čtyři nejlepší mužské a čtyři ženské týmy si to rozdají o titul ve Strašicích u Rokycan. Bude zde i doprovodný dětský turnaj.

Text: Pavel Urban