Lacrosse > SOUHRN A POZVÁNKA: Custodes obhájili titul v NBLL, ženy se představí na Prague Cupu

24.6.2024

Final Four Národní boxlakrosové ligy (NBLL) se hrálo v Radotíně a titul zde také zůstal. Ve finále dvou místních týmů vyhráli v sobotu Custodes nad Wolves 17:12. Třetí místo brali Panthers Wroclaw. Od pátku do neděle se koná Prague Cup, kde se bude na ME chystat také česká ženská reprezentace.

Semifinálové zápasy NBLL byly na programu v pátek. Nejdříve se střetli LCC Wolves s Jižním Městem a domácí o vítězství více měně rozhodli už v první čtvrtině, kterou vyhráli 8:0. Soupeř skóroval poprvé až ve 22. minutě, když snižoval na 1:12. Vlci si náskok už jen v klidu hlídali, a i když poslední dvě čtvrtiny byly na skóre vlastně vyrovnané, celkově Wolves postoupili po výhře 19:8. Po pěti gólech si připsali Dominik Pešek a Tomáš Knotek, kteří táhli Vlky už v základní části.

Podobně hladký postup do finále si zajistili také LC Custodes. I když je pravda, že ještě v desáté minutě byl stav duelu proti Panthers Wroclaw nerozhodný 2:2. Pak ale obhájce titulu předvedl do velké přestávky šňůru dvanácti branek a bylo rozhodnuto. Polský celek sice stahoval, ale na zvrat už síla ani možnosti nebyly. Poslední dvě trefy v zápase obstaral radotínský Tomáš Procházka, který zapsal celkem devět kanadských bodů.

Sobotní zápasy o umístění začaly duelem o bronz mezi Jižním Městem a Panthers. Tentokrát to žádný brankostroj nebyl, diváci dokonce v první čtvrtině neviděli ani jeden gól. Pak se Panteři utrhli do tříbrankového vedení, které Jižní Město dokázalo ve třetí části dorovnat. Další nástup Wroclawi už byl ale rozhodující. Nejproduktivnější hráč polského celku Mikolaj Śmigiel zvýšil v úvodu čtvrté periody na 7:3 a český celek už skóre obrátit nedokázal. Wroclaw vyhrála utkání o třetí příčku 8:5 a hned v první sezoně v soutěži bere umístění na stupních vítězů.

Finále v první čtvrtině lehce připomnělo páteční zápasy, když se Custodes dostali do vedení 6:1. Při první pauze svítilo na tabuli skóre 3:7 pro obhájce trofeje. Když v 18. minutě přidal Šimon Kučera osmý gól, málokdo čekal, co příští minuty přinesou. Vlkům pomohly dvě přesilovky a nadechli se k obratu. Custodes dali od zmíněné trefy za pětadvacet minut jediný gól a v jednu chvíli vedli Wolves 11:9. Jenže ještě před koncem třetí čtvrtiny si vzali Custodes vedení zpět a v poslední části znovu odskočili, tentokrát už nedostižně. Titul obhájili po vítězství 17:12. Vlkům nepomohlo ani šest bodů Dominika Peška, který po základní části vyhrál tabulku produktivity také v play off. Na vítězné straně připsali stejnou bilanci v zápase Pavel Srch a Jan Huleš.

„Čekali jsme, že to bude dobrý zápas. Známe se mezi sebou, a i díky tomu je to zdravě vyhecované. Vydrželi jsme hrát bez záludností, i když se občas přitvrdilo. Doufám, že to lidi bavilo a utkání si užili,“ hodnotil finále kapitán vítězných Custodes Jakub Výmola. Ten si uvědomil, že jeho tým po vedení v první části trochu polevil. „Je to těžké, i když jsme se o tom před zápasem bavili, že po první periodě není konec, že budou Wolves dávat góly, tak se nám to stalo. Ale jsem rád, že jsme se dokázali zvednout a ke konci už to bylo z naší strany dobré,“ pokračoval Výmola.

Ten se také vrátil k tomu, jak náročné bylo odehrát za tři měsíce osmnáct ligových utkání. „Je to náročné, nejen ze sportovního pohledu, ale i proto, abychom měli volno a odehráli všechny zápasy v dobré kvalitě. Mně to ale vyhovuje, že šly v rychlém sledu za sebou,“ dodal kapitán Custodes, který už pomalu myslí i na zářijové mistrovství světa. „Musíme zase dobře potrénovat a být co nejlépe připraveni. Ten, kdo tam chce hrát, to musí absolvovat a jen díky tomu na mistrovství světa můžeme předvést dobrý výkon,“ doplnil Výmola.

Dívčí týmy ze Smíchova a Radotína poměřily ve středu na Mrázovce síly v dohrávkách Juniorské ligy ženského lakrosu v kategoriích U13 a U15. Mladší hráčky LCC Lamas zvítězily nad SIS Foxes 16:8, celkově v sezoně prohrály z osmi zápasů jen jednou. V kategorii do patnácti let byl duel vyrovnanější, tentokrát smíchovští SIS Foxes vyhrály nad Chicks 18:14. Lišky tak navázaly na květnové vítězství, předtím ale vždy uspěly Chicks.

Od pátku do neděle se tento týden odehraje na Pražačce 25. ročník mezinárodního turnaje ve fieldlakrosu Prague Cup. Tentokrát se bude konat jen ženská část. Česká reprezentace se chystá na blížící se mistrovství Evropy v Portugalsku a ve skupině A se střetne v pátek od 15.30 s juniorským výběrem Walesu a od 19 hodin s Nizozemskem. Ve skupině B je další účastník ME Lotyšsko, ale i české juniorky. Finále je na programu v neděli ve 14.30. Více informací najdete na webu https://www.lacrossepraguecup.com/.

Text: Pavel Urban