21.8.2016
Lakros zažívá v poslední dekádě v Evropě nebývalý rozvoj. Po úsilí o rozšíření lakrosu do co největšího počtu evropských zemí je nyní na řadě vnitřní růst. Až to, jak Evropa uspěje v této fázi, rozhodne o tom, jestli se někdy bude moci rovnat se zámořím.
Spojené státy ve fieldlakrosu a Kanada v boxlakrosu dále neohroženě hrají prim a zbytek světa včetně Evropy se jim v tomto ohledu zatím nemůže rovnat. Mnohem zajímavější je proto poohlédnutí se za českými úspěchy či neúspěchy v evropském měřítku.
Solidní vystoupení na evropském šampionátu
Jelikož před několika dny skončilo Mistrovství Evropy ve fieldlakrosu, jsou nasnadě různé statistiky a porovnání českého lakrosového umu se zbytkem Evropy. Šampionát započal 28. července v maďarském Gödollö a česká reprezentace na něm změřila své síly s dalšími 23 evropskými státy. V drsné konkurenci neustále se zlepšujících soupeřů a především vyrovnaného středu, kam se počítá tucet reprezentací schopných kdykoliv porazit kohokoliv z této skupiny, se čeští lakrosisté nakonec umístili na sympatické desáté příčce. Základní cíl, a to postup do play-off mezi nejlepších osm týmů, však české mužstvo nesplnilo. Po devátém místě, které si Češi dovezli před 4 lety z evropského mistrovství v Amsterodamu, tak přišlo mírné zhoršení. I tak můžeme českému týmu pogratulovat k solidnímu výsledku a budeme doufat, že příště bude los k našim barvám příznivější.
Anglická mašinérie
Letos nám byli v základní skupině přiřknuti velmi nepříjemní soupeři – nevyzpytatelní Lotyši, obhájce titulu Anglie, vždy nebezpečné Německo, domácí Maďarsko a hratelná Itálie. Sportovní sázení na výsledky jednotlivých zápasů na bet365 jasně favorizovala šampiony z Britských ostrovů. Lakrosovým odborníkům i natěšeným stratégům jejich tip rozhodně vyšel. Anglie totiž žádnému ze svých soupeřů nedala absolutně žádnou šanci, a to ani České republice. Jediným vyrovnaným zápasem, ve kterém figurovala Anglie, bylo pouze finále s Izraelem, kde Angličané zvítězili nejtěsnějším rozdílem.
Ani Česká republika neměla sebemenší nárok anglickému mužstvu konkurovat a podlehla mu vysoko. Bohužel ani Lotyši ve vzájemném zápase nepustili naše hochy k ničemu velkému a ukázali své nesporné kvality. Oproti tomu utkání s Maďary a italským výběrem byla z pohledu Čechů jasnou záležitostí a český výběr si své soky držel pěkně na uzdě. Naneštěstí rozhodující střet s Německem našim těsně nevyšel a brána čtvrtfinále tak zůstala českému lakrosu uzavřena.
Senzační spravení chuti
V boji o 9.–16. místo se ale tým lakrosových hráčů z Česka nenechal zahanbit a ukázal, že rozhodně patří do evropské extratřídy. V parádní bitvě si na své konto připsal cennou výhru nad švédskými bronzovými medailisty z amsterodamského šampionátu a nakonec skandinávské tažení dokončil i vítězstvím nad Norskem. Rozhodující souboj o celkové deváté místo proti neoblíbenému Lotyšsku však ani napodruhé naši nedokázali obrátit na svou stranu.
Resumé
Maďarské mistrovství opět potvrdilo anglickou lakrosovou nadvládu na starém kontinentě. Jediným skutečným soupeřem Anglii byl pouze stříbrný Izrael. Česká republika ukázala jak svou kvalitu a schopnost zvládnout i náročná utkání, tak i mezery a nedostatky, na kterých je třeba zapracovat, aby se na příštích turnajích mohla prát o stupínky ještě vyšší.
Tomáš Pavelka
Chcete hrát soutěž sixes alternativně k NBLL, tedy systémem podzim/jaro, nebo s vyvrcholením současně s NBLL (jaro/podzim)??
Celkem hlasů 91