Lacrosse > Útočný čas zamíří i do fieldlakrosu. Má přinést atraktivnější hru

Útočný čas zamíří i do fieldlakrosu. Má přinést atraktivnější hru

19.8.2024

Konec dlouhého držení míčku nebo házení kolem branky. Zápasy ve fieldlakrosu se mají stát zajímavějšími díky zavedení času na střelu, který většina zemí v rámci World Lacrosse schválila v online hlasování během uplynulých týdnů. Pro muže začne platit od roku 2026, pro ženy o rok později. České ohlasy zmiňují zrychlení hry, ale i změny v taktice.

To, co už hráči a hráčky znají z boxlakrosu a ze sixes, se v nejbližších letech projeví i ve fieldlakrosu. Celkem hlasovalo 96 procent oprávněných členů World Lacrosse (WL) a pro zavedení se vyjádřilo 71 procent z nich. Současný návrh zní, že na střelu budou mít hráči a hráčky 80 sekund, všechna související pravidla se teprve budou řešit. Zavedení útočného času začne pro muže od 1. ledna 2026, pro ženy o rok později. Jde ovšem především o mezinárodní soutěže. První MS pod hlavičkou WL s útočným časem bude to mužské v roce 2027.

Generální ředitel WL Jim Scherr reagoval pro oficiální stránky slovy: „Tento výsledek jasně ukázal, že globální podpora pro útočný čas je jasná a my tleskáme našim členům, že uznali zásadní význam pokračující modernizace lakrosu. Nyní budeme pracovat na poskytnutí nejen finančních zdrojů, která nám se změnou pomohou.“

Čas bude hrát s obranou
Scherr se těší, že útočný čas zlepší a zatraktivní hru a také zajistí větší rovnováhu v tom, aby mnohem silnější tým nedržel míček dlouhé minuty a soupeři ho „nepůjčil“. Na druhou stranu nesmí být čas příliš krátký, aby i slabší celky dokázaly zakončit. S názorem, že se fieldlakros změní, souhlasí také prezident Českého svazu mužského lakrosu Jiří Tilšer. „Bude divácky atraktivnější a přinese to i změny v taktice hry,“ má jasno Tilšer, který z pozice trenéra sleduje i ženskou variantu.

„Byť útočný čas na střelu ve fieldlakrosu bude výrazně delší než v boxlakrosu, tak to přinese změnu. Pokud to zjednoduším, tak se dá říct, že v tuto chvíli ‚hraje čas s útokem‘. Tempo hry určuje tým, který má v držení míč a pokud neudělá chybu, tak může útočit takříkajíc do nekonečna. Zavedením útočného času dojde ke změně, kdy bude ‚čas hrát s obranou‘. Úspěchem obrany může být už jen to, že zabrání zakončení útočné akce v časovém limitu. Důležitá budou též všechna navazující pravidla, která budou určovat, kdy dojde k obnovení útočného času a kdy získá míč obrana,“ líčí Tilšer. Ten očekává finanční náklady odhadem na nižší desítky tisíc korun na zajištění vybavení pro jedno hřiště. Záleží na přesných požadavcích. WL s finanční podporou svazům, které o to požádají, počítá.

Muži chtěli zachovat tradiční podobu
Celý proces zavedení útočného času ve fieldu nám přiblížil sekretář České lakrosové unie (ČLU) pro zahraničí Pavel Semerák, který byl u diskusí i následně za ČLU hlasoval. Podle Semeráka se tento nápad začal řešit už zhruba před pěti lety, kdy narůstal tlak, aby se mezinárodní pravidla přiblížila těm, podle kterých se hraje v USA. „Musím potvrdit, že současná podoba fieldové Premier Lacrosse League je opravdu atraktivní, hra má po celou dobu spád a na nějaké taktizování není čas,“ zmiňuje Semerák, který při porovnání na MS viděl výrazně pomalejší hru svázanou taktikou.

Dlouhodobý hráč i trenér také poodkryl, jak se ke změně stavěli čeští zástupci. „U nás se názor na zavedení času rozcházel mezi jednotlivými svazy. Ten ženský hlasoval pro zavedení, ale mužský byl proti. Ženy své rozhodnutí podporovaly touhou po vetší atraktivitě, zatímco muži argumentovali tradiční podobou fieldu jako hry s držením míče a taktickým vedením hry. Já tomuto názoru celkem rozumím, neboť si myslím, že by bylo fajn si ponechat alespoň jednu disciplínu, kdy tlak na střelu nebude. Nakonec ale ČLU rozhodlo, že se dá přednost ženám, a tak jsme hlasovali pro zavedení,“ doplňuje Semerák.

Začátky budou těžké
Reprezentační brankářka Kateřina Nájemníková je zrovna z těch, která často držela míček dlouho, třeba i kvůli ušetření času při potřebě udržet dobrý výsledek, nebo když byl její tým v oslabení. „Dosud jsem mohla držet míček dlouho a vyčkat, až se naše hráčka vrátí zpět do hry, to po zavedení útočného času už nebude možné. Ze začátku to asi bude trošku těžké, než si na to zvykneme, ale myslím si, že to hru celkově oživí,“ uznává Nájemníková.

Pro ní má změna i opačný efekt. „Z pohledu brankářky si myslím, že hra se zrychlí a bude divácky zajímavější. Půjde na mě více střel a na to se moc těším, protože někdy na mě jde jedna za čtvrtinu,“ přidává mladá brankářka z Radotína.

Trenér ženského národního týmu a dlouholetý hráč mužského lakrosu Adam Ondráček vidí v zavedení útočného času také dvě roviny. „Argument, že to dá větší výhodu týmům na vyšší úrovni dovedností, je naprosto validní. Naše taktika je často založena na tom, že se snažíme dlouho držet míček, hrát trpělivě na obou stranách hřiště a tím tlačit na psychiku soupeře. Hrát se silným protivníkem nahoru dolů je pro nás příliš riskantní,“ uvádí Ondráček.

Také podle něj úprava hru určitě zatraktivní. „Držení míčku se bude rychle měnit, s tím přijde i větší množství šancí. Pro diváka je to zajímavější. Já to beru tak, že se musíme přizpůsobit,“ uzavírá Ondráček.

Text: Pavel Urban

Foto: Marek Pirner, Petr Gheorghe

www.czlakros.cz

Právě se hraje

 

Anketa

Chcete hrát soutěž sixes alternativně k NBLL, tedy systémem podzim/jaro, nebo s vyvrcholením současně s NBLL (jaro/podzim)??
Celkem hlasů 90