10.1.2025
V posledních letech se pravidla fieldlakrosu žen měnila několikrát. Často, když už si rozhodčí, trenéři i hráčky na úpravy zvykali, přišla znovu změna. Nyní schválili zástupci zemí ve World Lacrosse přes dvacet novinek, které vstoupí v platnost už velmi brzy. Zkušený rozhodčí Bohdan Fuka většinu úprav vítá.
Návrhy změn pravidel v ženském fieldlakrosu zabraly sedm stran. Šlo celkem o sedmadvacet bodů. Nová Komise pro rozhodčí Českého ženského lakrosu se bude schválenými změnami teprve zabývat po svém ustanovení. Pojďme se podívat alespoň na část úprav.
Některé novinky jsou drobné, ale pro hru jistě užitečné. Například time out si půjde vzít i během hry, kdy má někdo v držení míček. To dosud nebylo možné, hra musela být přerušena po gólu, faulu nebo třeba autu. Hned několik změn směřuje ke sjednocení s pravidly sixes. Například zavedení střídavého držení (AP), které si volí kapitánky před zápasem. Pro field žen to znamená, že zmizí rozhozy. „Drobná technikálie, ale z pohledu férovosti, jednoduché administrace i sjednocení s ostatními disciplínami lakrosu rozumná,“ hodnotí změnu zkušený mezinárodní rozhodčí Bohdan Fuka.
Další věc, kterou už hráčky a trenéři znají z šestkového lakrosu, je absence kontroly lakrosek před utkáním. Za správnost vybavení týmu zodpovídá trenér. Jaký to paradox, vždyť ještě před dvěma lety se kontrolovala lakroska střelkyně po každém gólu. V neposlední řadě přišla inspirace z dalších disciplín v podobě útočného času, který byl schválen už dříve a pro fieldlakrosu byl stanoven na 80 sekund. Pro mezinárodní soutěže žen pod hlavičkou World Lacrosse se s ním ale bude hrát až za dva roky.
V poslední době se experimentovalo také s tím, za jakých okolností se bude stopovat čas v posledních třiceti sekundách prvních tři čtvrtin a v posledních dvou minutách závěrečné části. Nově to bude pro zjednodušení po každém písknutí rozhodčího. „Jde o rozumné sjednocení s běžným vnímáním toho, co znamená čistý čas,“ reaguje Fuka.
Další změnou, která potěší zejména gólmanky, je fakt, že pokud dají gól, bude se počítat. Samozřejmě, když neporuší pravidlo o ofsajdu. Musí tedy vystřelit ještě před útočnou restraining line. Několik takových případů v minulosti nastalo a gól nemohl být podle dosavadních pravidel uznán.
Zřejmě největší změna oproti poslední verzi se ale týká území před brankou. Po různých změnách, kdy se naposledy hrálo jen s patnáctimetrovým půlkruhem, se opět vrací jedenáctimetrová výseč, kam se například znovu přesunou trestné střely po faulech v tomto území. Situace se tak vrací do roku 2021, kdy ještě byla jedenáctka i patnáctka.
„Ačkoliv se jedná o několikátou změnu značení hřiště v posledních pár letech, tuhle vítám z aktuálních novinek nejvíce. Předchozí revoluční změna výrazně proměnila dynamiku hry, a to po mém soudu ne směrem k rychlé kombinační divácky atraktivní hře, ale spíše naopak,“ hodnotí tuto úpravu Fuka, který pískal finále loňského mistrovství Evropy.
Zatímco ostatní změny prošly většinou téměř jednohlasně, pro návrat jedenáctky byly „jen“ dvě třetiny hlasujících z celého světa.
Text: Pavel Urban
Foto: ČLU, Kateřina Hrubá, Sylvain David
Chcete hrát soutěž sixes alternativně k NBLL, tedy systémem podzim/jaro, nebo s vyvrcholením současně s NBLL (jaro/podzim)??
Celkem hlasů 81